Listonoszka

Średniej wielkości torebka z długim paskiem, przeznaczona głównie do noszenia na ramieniu… Oczywiście mowa o listonoszce.

Historycy mody do dziś mają problem z ustaleniem, kiedy „torebka na ramię” stała się listonoszką. Zamysł tego fasonu był prosty – niewielki rozmiar, pasek, który uwalniał ręce i ogromna wygoda. Gdy weźmiemy te cechy pod uwagę, możemy uznać, że pierwszy model ów torebki pojawił się już w średniowieczu, lecz nie był elementem garderoby damskiej, a męskiej ! Przewieszone przez ramię, bądź klatkę piersiową torebki, pełniące funkcje sakw nosili mężczyźni. W historii damskiej listonoszki kluczowy jest także  rok 1860, w którym to pracownicy Pony Express – szybkiej poczty konnej, używali tzw. messenger bag. Była to torba niewymagająca trzymania jej w dłoniach, często była po prostu przewieszona przez ramię. Model ten zaczęły wykorzystywać inne firmy kurierskie, co spopularyzowało przyszłą listonoszkę.

Tak naprawdę, listonoszka w formie damskiej torebki, którą znamy do dziś pojawiła się w okresie od lat 50. do lat 80.  XX wieku i była ona torbą konduktorską o oryginalnym, półokrągłym kształcie. Wcześniejsze podobnego typy torby uznawane są za pierwowzory.

Jeśli chodzi o listonoszkę, nie łatwo dziś określić jej charakterystyczne cechy, oprócz tej jednej: posiadanie długiego paska. Dziś te torebki, szyte są w różnych kształtach, od prostokątnych po okrągłe. Wielkości i pojemności tez są zmienne, a projektanci zaskakują nas co sezon innowacyjnością projektów.   Niewiarygodna popularność tego fasonu, bierze się przede wszystkim ze swobody jaką daje listonoszka. Dzięki rozwiniętej branży fashion mamy niewyczerpane możliwości wyboru, dlatego nie tylko zmieścimy w listonoszce wszystko, czego w danej chwili potrzebujemy, ale także dobierzemy dowolną odsłonę torebki, tak aby wprawiła nas w wizualny zachwyt. No i to co najważniejsze – dzięki listonoszce nadal mamy wolne ręce i swobodę.

Listonoszka 8677/605

Kup teraz

Listonoszka 8703/750

Kup teraz

Listonoszka 8697/714

Kup teraz